Daily Mail. Ընդհատվող ծոմապահությունը հարմար չէ երեխաների և դաշտանային ցիկլից առաջ գտնվող կանանց համար
16 ապրիլի, 2024  14:37
Հիվանդությունից ապաքինվող մարդիկ, երեխաները, դեռահասները և կանայք, որոնք ցիկլի լյուտալային փուլի սկզբում են, ցանկալի է, որ հրաժարվեն ընդհատվող ծոմապահության մեթոդով նիհարելուց: Այս մասին Daily Mail-ին ասել է բրիտանացի սննդաբան Ռոբ Հոբսոնը։
Ընդհատվող ծոմապահությունը բժշկական պրակտիկա է (և դիետա), որը ենթադրում է սննդից հրաժարվելու և դրա օգտագործման ժամանակահատվածների պլանավորում: Ըստ ընդհատվող ծոմապահության ամենատարածված 16/8 սխեմայի, մարդը կարող է ուտել 8 ժամվա ընթացքում, իսկ հետո՝ 16 ժամ հրաժարվել սննդից: Որոշ գիտական ​​ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, որ այս մեթոդով սնվելն օգնում է ավելի լավ վերահսկել ախորժակը  և նիհարել, քան բազմաթիվ այլ դասական դիետաներ:
Սակայն, սննդաբանի կարծիքով, ընդհատվող ծոմապահությունը հարմար չէ բոլորի համար: Դրանից պետք է հրաժարվեն երեխաները և դեռահասները, քանի որ նրանց մարմինը (հատկապես ոսկորները) դեռ աճում և զարգանում են: Այդ պատճառով սննդից սննդանյութերը պետք է մատակարարվեն առանց ընդհատումների։ Նաև խորհուրդ չի տրվում ծոմ պահել նրանց, ովքեր սննդի լրացուցիչ կարիք ունեն, ինչպիսիք են հղիները կամ հիվանդությունից ապաքինվող մարդիկ:
Բժիշկը հավելել է, որ կանանց դաշտանային ցիկլի որոշակի օրերի նման սննդակարգին հետևելը դժվար է և ոչ խելամիտ։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ լյուտալային փուլում (օվուլյացիայից մինչև դաշտանի սկիզբը ընկած ժամանակահատվածը), որոշ կանայք քաղց են զգում և սննդի տենչ՝ ավելի շատ էներգիայի կարիքի և ավելի արագ նյութափոխանակության պատճառով, որը պրոգեստերոն հորմոնի ավելացման հետևանք է: Ընդհատվող ծոմապահությունը կարող է նաև խորացնել տրամադրության փոփոխությունները, հոգնածությունը և անհանգստությունը դաշտանից առաջ:

Daily Mail: intermittent fasting is not suitable for children and women before their periods
People recovering from illness, children, teenagers and women in the luteal phase of the cycle (the part of the menstrual cycle between ovulation and the start of menses) should avoid weight loss using the intermittent fasting method. British nutritionist Rob Hobson told the Daily Mail.
Intermittent fasting is the medical practice (and diet) of scheduling periods of food refusal followed by periods of food intake. The most popular 16/8 interval fasting scheme involves allowing a person to eat for eight hours and then refusing food for 16. Some scientific studies have shown, eating according to this methodology is better for appetite control and weight loss than many other classic diets.
However, according to the nutritionist, intermittent fasting is not suitable for everyone. Children and teenagers should stay away from it, because their bodies (especially bones) are still growing and developing. For this reason, nutrients from food should be supplied without interruption. Starvation is also not recommended for those with higher nutritional needs, such as pregnant women or people recovering from illness.
The doctor added that it is difficult and irrational to follow such a diet on certain days of a woman's menstrual cycle. The fact is that during the luteal phase (the time between ovulation and the beginning of menstruation), some women experience increased hunger and cravings for food due to higher energy needs and accelerated metabolism due to increased production of the hormone progesterone. Interval fasting can also exacerbate mood swings, fatigue and discomfort before your period starts.